WOPR

ZMIANY W SZKOLENIU W WODNYM OCHOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM

W związku ze zmianami w szkoleniu w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, związanymi z rozdzieleniem stopni asystenckich oraz zawodowych przedstawiamy uprawnienia ratowników uzyskane na szkoleniach po 01.01.2010r. oraz ratowników, którzy uzyskali uprawnienia na kursach rozpoczętych do dnia 31.12.2009 roku.

Stopnie ratownicze, nabyte dotychczas zachowują swoje uprawnienia, które określone są w kartach identyfikacyjnych i nikt nie odbiera prawa pracy ratownikom już zatrudnionym.

Struktura szkolenia i uprawnienia ratowników dla osób rozpoczynających kursy po 01.01.2010r (podstawa prawna Uchwała Nr 5/6/09 Prezydium Zarządu Głównego WOPR z dnia 5 grudnia 2009 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR):

Młodszy ratownik WOPR może;

  1. pełnić dyżury społeczne pod nadzorem ratownika starszego stopniem w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach.
  2. udzielać pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2006 r. Nr 191, poz. 1410), zwanym dalej "PRM".
  3. Młodszy ratownik WOPR nie może pracować w charakterze ratownika.
  4. Młodsi ratownicy WOPR nie podlegają weryfikacji.

Ratownik WOPR jest asystentem ratownika starszego stopniem i może:

  1. pracować w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach;
  2. udzielać pierwszej pomocy i asystować podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM.
  3. Ratownik WOPR nie może pracować samodzielnie.
  4. Liczba zatrudnionych ratowników WOPR nie może przekraczać połowy stanu zatrudnionych ratowników, a co najmniej 50% zatrudnionych ratowników musi posiadać wyższe uprawnienia.
  5. Ratownicy WOPR podlegają weryfikacji asystenckiej raz na 3 lata.

Ratownik wodny pływalni może:

  1. wykonywać czynności ratownika WOPR;
  2. udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
  3. pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników w parkach wodnych i pływalniach.
  4. Ratownicy wodni pływalni podlegają weryfikacji zawodowej raz na 3 lata.

Ratownik wodny śródlądowy może:

  1. wykonywać czynności ratownika WOPR;
  2. udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
  3. pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników na śródlądowych kąpieliskach i obszarach wodnych.
  4. Ratownicy wodni śródlądowi podlegają weryfikacji zawodowej raz na 3 lata.

Ratownik wodny morski może:

  1. wykonywać czynności ratownika WOPR;
  2. udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
  3. pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników na kąpieliskach morskich oraz przybrzeżnych i wewnętrznych wodach morskich.
  4. Ratownicy wodni morscy podlegają weryfikacji zawodowej raz na 3 lata.

Starszy ratownik wodny może;

  1. pracować w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach.
  2. pełnić funkcję kierownika zespołów ratowników.
  3. udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z definicją ustawy o PRM.
  4. Starsi ratownicy wodni podlegają weryfikacji zawodowej raz na 3 lata.

Młodszy instruktor WOPR może:

  1. prowadzić kursy przygotowujące do egzaminu na stopień młodszego ratownika WOPR pod nadzorem co najmniej instruktora WOPR;
  2. pełnić funkcję asystenta instruktora WOPR lub instruktora wykładowcy WOPR podczas prowadzenia zajęć na kursach ratowników WOPR, ratowników wodnych i szkoleniach specjalistycznych WOPR.
  3. Młodsi instruktorzy WOPR podlegają unifikacji raz na 3 lata.

Instruktor WOPR może:

  1. kierować i prowadzić kursy przygotowujące do egzaminu na stopnie młodszego ratownika WOPR, ratownika WOPR, ratownika wodnego oraz prowadzić szkolenia specjalistyczne;
  2. egzaminować na stopień młodszego ratownika WOPR;
  3. brać udział w komisjach egzaminacyjnych na stopnie ratowników WOPR, ratowników wodnych i podczas szkoleń specjalistycznych;
  4. po powołaniu na staż asystencki, prowadzić zajęcia na kursach przygotowujących do egzaminu na stopień starszego ratownika wodnego, młodszego instruktora WOPR i instruktora WOPR.
  5. Instruktorzy WOPR podlegają unifikacji raz na 3 lata.

Okres przejściowy dla ratowników, którzy rozpoczęli szkolenia do 31.12.2009 r.

Zaistniała potrzeba przekwalifikowania dotychczasowych stopni ratowników na stopnie zawodowe uwzględniające działania w systemie PRM. Dla osób, które uzyskały stopnie ratownicze (Młodszy Ratownik WOPR, Ratownik WOPR i Starszy Ratownik WOPR) wg dotychczasowych programów szkoleniowych do końca 2009 roku istnieją dwie możliwości:
Osoby, które posiadały stopień MR, RW lub SR do dnia wejścia w życie Ustawy o PRM, czyli do 31.12.2006r. są ratownikami systemu PRM. Ponieważ wydane na podstawie ustawy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 r. nakłada obowiązek weryfikacji uprawnień ratownika systemu co trzy lata. 19 marca 2010 roku mija termin ważności nadanych tą ustawą uprawnień. . Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 r. nie wymaga od ratowników pracujących w parkach wodnych na pływalniach oraz na kąpieliskach posiadania KPP. Natomiast wszyscy Ratownicy WOPR (MR, RW i SR), którzy chcą pozostać nadal ratownikami systemu jak również wszyscy, którzy chcą uzyskać stopień zawodowy Ratownika Wodnego (Pływalni, Śródlądowego, Morskiego) lub Starszego Ratownika Wodnego, Młodszego Instruktora WOPR lub Instruktora WOPR muszą przejść "recertyfikację" tj. państwowy egzamin z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Do egzaminu można podejść bez dodatkowego szkolenia wnosząc stosowne opłaty egzaminacyjne (aktualnie 160 - 200 zł/osoby). Przy czym należy sobie powiedzieć, że zakres materiału, który należy umieć jest dosyć duży i odbiegający od wiedzy, jaką uzyskaliśmy z tego zakresu na kursach ratowniczych.
Po zdaniu egzaminu z KPP każdy Ratownik WOPR może uzyskać stopień zawodowy i po wniesieniu opłat otrzymać kartę identyfikacyjną (w każdym województwie jest inny system od pełnego dofinansowania przez minimalne manipulacyjne opłaty do maksymalnie 200zł). Starszy Ratownik WOPR może uzyskać stopień zawodowy Starszego Ratownika Wodnego na podobnej zasadzie.
Natomiast osoby, które uzyskały uprawnienia ratownicze po 31.12.1006 roku lub ratownicy systemu, którzy nie podejdą do samego egzaminu z KPP do 19 marca 2010r. , aby uzyskać zawodowe stopnie będą musieli przejść pełne 66 godzinne szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

PRZYJAZNE WITRYNY

MPWIK

MSW

DUW

UMWD

NFGWIOS
Created by prim